Kartové hry patria medzi najobľúbenejší druh zábavy. Karty asi netreba špeciálne predstavovať, pozná ich každý a už niekoľko storočí sú príjemným spoločníkom vo chvíľach oddychu.
Kartové hry dávajú príležitosť čeliť výzve, rozvíjať dobré vzťahy a komunikáciu, radovať sa z výhry, ale prijať aj neúspech. Stačí balíček kariet a máte postarané o vynikajúci hráčsky zážitok.
Dobre známou klasikou v kartových hrách je mariáš. Česi a Slováci ho považujú doslova za národnú hru.
Pôvodne krčmová hra má v súčasnosti aj súťažný status. Existujú miestne a regionálne turnaje v mariáši, ale takisto aj mariášová liga alebo rovno majstrovstvá sveta v mariáši.
Ako sa hrá mariáš?
Mariáš je kartová hra pre 2 až 4 hráčov. Počet hráčov závisí od druhu hry. Najznámejší je volený a licitovaný mariáš, ktorý hrajú 3 hráči. Ďalšie varianty sú krížový mariáš, ktorého sa zúčastňujú 4 hráči a lízaný mariáš, ktorý hrajú 2 hráči.
Mariáš sa hrá s balíčkom sedmových kariet. Počet kariet v hre je 32. Každý balíček obsahuje 4 farby alebo symboly. Sú nimi červeň, zeleň, guľa a žaluď. Každá farba má osem kariet s hodnotami eso, kráľ, horník, dolník, 10, 9, 8, 7. Eso je pre každú farbu najvyššou a sedmička najnižšou hodnotou.
Cieľom hry je získať maximálny počet desiatok a es a prémiových bodov. Prémiové body tvorí posledný zdvih a tiež každá dvojica kariet, ktorú tvorí horník a kráľ rovnakej farby. V mariáši hrá vždy jeden hráč proti dvom súperom alebo inak povedané dvaja obrancovia hrajú proti hlavného hráčovi.
Hodnoty kariet v mariáši
- Eso – 10 bodov
- Desiatka – 10 bodov
- Posledný zdvih (tzv. Ultimo) – 10 bodov
- Hláška – 20 bodov
- Tromfová hláška – 40 bodov
Hláška nazývaná aj ako „mariáš“ je dvojica kariet horník a kráľ v rovnakej farbe, ktorú má jeden z hráčov. Ak je táto dvojica kariet v tromfovej farbe, hráč získava až 40 bodov. Body za hlášku získava hráč, ktorý má takúto dvojicu kariet a nahlási ju.
Začíname hrať volený mariáš
Jeden z hráčov zamieša karty a súčasne je aj rozdávajúcim hráčom. V mariáši sa karty s výnimkou prvého kola nemiešajú, a ak by tak hráč v priebehu rozdávania urobil, porušil by pravidlá.
Rozdávajúci hráč dá hráčovi sediacemu po ľavej ruke (označovaný ako „predák“) 7 kariet. Hráčovi, ktorý dostane karty ako prvý, tzn. predákovi, hovoríme aj „voliaci hráč“ alebo „forhond“. Predák hrá sám proti dvom súperom. Predák zo svojich siedmich kariet vyhodí na stôl jednu, ktorá bude tromfová. Za tromf zvolí svoju najsilnejšiu farbu. To znamená, že karta s týmto symbolom prebije akúkoľvek kartu s inou farbou. Tromf hráči nesmú na začiatku vidieť, preto ju položí na stôl lícom nadol. Potom rozdávajúci hráč rozdá päť kariet hráčovi po pravej ruke (označovaný ako „zadák“) a nakoniec dá 5 kariet sebe. V druhom kole sa rozdá po 5 kariet každému hráčovi počnúc predákom. Ak by si predák zo svojich prvých siedmich kariet nevedel zvoliť tromfovú farbu, môže vyberať náhodne aj zo zvyšných piatich kariet, tzv. „z národa“, nesmie sa však pred výberom tromfu na karty pozrieť.
Pred samotným zahájením hry má predák v ruke 12 kariet, pričom jedna leží na stole ako tromf a ďalší dvaja hráči majú po 10 kariet. Keď je tromfová farba zvolená, vyhadzuje predák 2 karty do talónu. Ide o karty, ktoré sa mu nepáčia respektíve nehodia a s týmito kartami sa nehrá. Predák nemôže do talónu odhodiť desiatku ani eso. Ak by tak náhodou urobil, musí nato upozorniť súperov.
Schválenie alebo odmietnutie hry v mariáši
Prvou fázou kartovej hry mariáš je schválenie alebo odmietnutie voľby. Predák alebo teda voliaci hráč sa opýta najskôr hráča po svojej ľavej, potom po pravej ruke, či hru schvaľujú. Ak obaja protihráči odpovedia „dobrá“, hra je schválená, predák ukáže tromfovú farbu a začne sa hrať. Ak jeden z hráčov odpovie „zlá“ a berie zo stola dve talóne karty, je „tromfová hra“ definitívne zamietnutá. Hráč, ktorý zobral z talóna karty je rozhodnutý hrať buď betl alebo durch, čo sú ďalšie varianty hry mariáš.
V prípade, že obaja hráči schválili „hru vo farbe“, predák otočí kartu, ohlási farbu, napríklad „zeleň“ a hra je zahájená.
Kartová hra mariáš prebieha tak, že voliaci hráč (predák alebo forhond) vynesie na stôl ľubovoľnú kartu. Ďalší hráči prihadzujú podľa týchto pravidiel:
- Každý hráč je povinný priznať farbu a prebíjať karty. Ak teda má kartu vo vynesenej farbe, musí ju prihodiť, pričom je výhodné, ak priloží kartu s vyššou hodnotou. Poradie hodnôt je 7, 8, 9, dolník, horník, kráľ, 10 a eso.
Ak teda predák vynesie napríklad červeň v deviatke a ďalší hráč má vo svojich kartách červeň v osmičke a červeň kráľa, musí vyhodiť kráľa. Ak by ale ďalší hráč mal červeň dolníka alebo desiatku, je jedno, ktorú kartu vynesie. Môže sa stať, že hráč nemôže prebiť vynesenú kartu, vtedy aspoň prihodí kartu tej istej farby.
- Ak hráč nemá kartu vo vynesenej farbe, musí priložiť tromf. Tromfové karty prebíjajú všetky ostatné farby.
- Ak hráč nemá ani kartu vynesenej farby a dokonca ani tromfovú kartu, môže prihodiť ľubovoľnú kartu.
Hráč, ktorý prihodil najvyššiu kartu vo vynesenej farbe, získava zdvih. Ak je vo zdvihu tromf, získava zdvih najvyššia tromfová karta. Vynáša vždy ten hráč, ktorý získal zdvih. Hra končí po odohratí posledného desiateho zdvihu.
Kto vyhráva mariáš?
V mariáši vyhráva buď voliaci hráč alebo jeho súperi. Predovšetkým je to tá z hráčskych strán, ktorá získala najvyšší počet desiatok a es.
Netreba zabudnúť na pripočítanie prémiových bodov. Tie získa hráč za posledný zdvih alebo za „mariáš“, teda dvojicu kariet horník a kráľ v rovnakej farbe. Tieto body sa pripočítavajú na konci hry k získaným desiatkam. Čo je však dôležité, že hlášky sa oznamujú hráčom v priebehu hry a to vtedy, ak niektorú z dvojice kariet hráč vynáša alebo prikladá. Buď ide o hlášku „dvadsať“, alebo „štyridsať“, podľa toho či je mariáš vo vynesenej farbe, alebo tromfovej farbe. Je dobre, ak takýto zdvih dá hráč bokom a karta hlášky zostane lícom nahor, aby s ňou pri vyhodnotení hry hráči počítali.