Ak si chcete zahrať kartovú hru, musíte poznať jej pravidlá. Ak si však chcete hranie kariet skutočne užiť, je dobré vedieť aj niečo naviac, napríklad to, kto sa na kartách nachádza a ako sa zmenila ich symbolika v priebehu histórie.
Hracie karty v minulosti nevyzerali presne tak, ako ich poznáme dnes. Na hracích kartách sa vystriedali rôzne postavy a symboly a menil sa aj ich význam. Poďme sa pozrieť na to, ako sa menil vizuál kariet v priebehu rokov.
Tvár hracích kariet
Ako určite viete, na niektorých hracích kartách sú symboly, na iných vyobrazené postavy. Jedná sa o reálne osoby, spravidla panovníkov, hrdinov alebo inak významných osobností. Prvé známe osobnosti na hracích kartách boli napríklad títo panovníci – Šalamún, Augustus, Chlodovik a Konštantín. Za vlády Henricha IV boli králi na symboloch viac rozlíšení.
Karta kráľ
- Julius Cézar – kárový kráľ
- Karol Veľký– srdcový kráľ
- Alexander veľký – krížový kráľ
- Dávid, židovský kráľ – pikový kráľ
Rovnako to bolo aj s kartami kráľovnej. Dostali podobu bohýň, manželiek lebo matiek najznámejších panovníkov.
Karta kráľovná
- Pallas – piková kráľovná
- Judith, manželka syna Karola Veľkého – srdcová kráľovná
- Rachel, Jácobova žena – kárová kráľovná
- Mária Aragónska – krížová kráľovná
Česť byť vyobrazený na kartách si získali aj rytieri a známy bojovníci. Ich podobizne sa ocitli na kartách štyroch dolníkov.
Karta dolník (J)
- Etienne de Vignoles – srdcový dolník
- Ogierle Danois– pikový dolník
- Hector Trójsky– kárový dolník
- Lancelot – krížový dolník
Symboly kariet a ich význam
Najstarší balíček kariet pochádzal z Egypta a obsahoval 52 kariet. Najskôr sa maľovali ručne, no po vynájdení kníhtlače sa začali karty tlačiť z drevorytín. Neskôr sa začali karty tlačiť podľa predlôh, ktoré boli vyryté do kovu.
Karty boli už vtedy rozdelené na štyri symboly (farby) – srdce, kára, piky a kríže. Pôvodne označovali zbrane. Srdce bolo chápané ako súčasť samostrieľacieho mechanizmu, káro symbolizovalo štvorhrannú kopiju. Pika znázorňovala ostrie talianskej halapartne a kríž symbolizoval rukoväť meča.
Neskôr sa symbolom začal pripisovať aj iný význam – spájali ich s vojenstvom.
- srdce – odvaha a jazdectvo
- káro – spoľahlivosť a delostrelectvo
- pika – sila a pechota
- kríže – potrava pre zvieratá a vojenská hospodárska správa
Odlišné vnímanie symbolov
Masová výrob hracích kariet mala za následok, že sa hracie karty rozšírili aj medzi bežné obyvateľstvo. Tí si začali vysvetľovať kartové symboly po svojom – srdce predstavovalo lásku, káro nečakané udalosti, pika symbolizovala nešťastie a bolesť a kríže súviseli s majetkom a peniazmi.
Tak, ako sa menila kultúra a história jednotlivých krajín, menili sa aj významy jednotlivých kariet. Nemecké karty, ktorých bolo v jednom balíčku 32, mali symboly odvodené z prírody. Vyobrazovali lesné zvieratá, vtáctvo alebo rastliny.
Neskôr ich vystriedali znaky, ktoré sa používajú dodnes. Srdce znamená lásku, guľa zvonec, ktorý symbolizuje pastierov a stádo. Žaluď a list predstavujú les a jeho plody.